obrączki ślubne kraków

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dla większości małżonków ślub jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta łączy małżonków do końca życia, a oznaką ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak niewiele osób wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak np. w Egipcie, w USA, we Włoszech czy w Meksyku, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki razem, niemniej jednak obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, imię małżonka lub datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej delikatną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które uosabiały siłę uczucia. Współcześnie do ich sporządzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: