Okres jesienno-zimowy negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Najczęściej męczy nas nieżyt nosa, kaszel oraz podrażnione gardło. Aby się im nie dać bez walki, warto wypróbować tradycyjne metody, które pomagają chronić się przed chorobą. Przedstawiamy niektóre z nich.
Jak zwiększyć temperaturę ciała?
Choroby atakują nasz ustrój zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącej kąpieli bądź herbaty. Do herbaty można dołożyć plasterek pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Aby dodać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego czy szałwiowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na oczyszczenie dróg oddechowych.
Bakteriobójcze syropy z cebuli oraz czosnku
Czosnek oraz cebula także zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie opracowuje się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o działaniu bakteriobójczych. W tym celu wystarczy roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także rekomenduje się spożywać kilka razy dziennie.
Mikstura na ból gardła
Gdy nasila się uczucie drapania w gardle, wypada sprawdzić mieszankę masła, miodu oraz mleka. Rewelacyjnie sprawdza się ona jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku należy uważać, aby mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to dobroczynne działanie pozostałych składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także picie naparu z szałwii czy płukanie gardła roztworem wody z solą.
Dlaczego należy reagować na wczesne oznaki przeziębienia?
Pomimo, iż typowe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, iż jeśli symptomy nasilają się to należy wybrać się do internisty.