Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o biopsji gruczołu krokowego.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem i rozmiarem kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Trudności z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym z reguły około pół godziny. Ponadto pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca i alergia na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: