Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silnik szczotkowy.
Sporo rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których mnóstwo czynności stałoby się trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel przeważnie nie wie, jak pracują te silniki, ani z jakich podzespołów składają się.
Silnik na prąd stały – osiągnięcie cenionych innowatorów XIX wieku
Zadaniem silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego użycia w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Gaston Planté, Thomas Davenport i Thomas Edison. Silniki DC skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora, rotora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które w związku z brakiem tej stosunkowo awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie lubiane za fenomenalną niezawodność, jak również bezszelestną pracę.
Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?
Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią samochodzików i pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników na prąd stały korzystają także entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych światowych marek.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]