Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Potrzebujesz motoreduktora? Skieruj się na ten adres.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, toteż zawsze powstaje pewna różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak hamulce bądź sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy pojedynczych układów części. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długiego albo krótkiego czasu pracy, a także do sporych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, transport bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak wyciągi górskie, aeratory, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość potencjalnych zestawów, które współcześnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: