Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W trakcie budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozrostu szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie piwnice, dachy, fundamenty, balkony i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.

Post Author: