Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Zobacz, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Przeważnie używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna bądź sklejki, a także zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają łączniki, narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt oraz zespołów, które oferują inne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: