Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie kupić sklejkę szalunkową.

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: