Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po zdemontowaniu może być użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają narożniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: