Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Jeśli potrzebujesz monety bulionowej, koniecznie wejdź na goldbroker.pl.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na wiele sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w każdym zakątku globu

Złote monety kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich w kilku aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich kapitału, co powoduje, iż ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do ważnych wydarzeń, zatem ich rewers czy awers niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą emisji. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza ciężar oraz czystość użytego do ich bicia metalu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, a ich odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek mennice wypuszczają też monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zwykle z 24 karatowego złota (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane wcześniej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Pandę.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Post Author: