Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Kliknij tu i dowiedz się, komu zlecić badania kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: