Kryminały, horrory i thrillery – dlaczego lubimy czuć strach czytając książki?

Kryminały, horrory i thrillery – dlaczego lubimy czuć strach czytając książki?

Potrzebujesz kryminalnych książek? Kliknij tutaj.

Nie da się ukryć, iż ogromna rzesza pasjonatów książek fascynuje się koszmarnymi historiami. Jedni wolą historie z pogranicza makabry, inni lubią zanurzać się w głębokie kąciki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z życia wzięte oraz te całkiem fikcyjne, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego uwielbiamy przerażające opowiadania?

Amator horrorów i powieści kryminalnych bezzwłocznie odpowie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie chcemy przez kilka godzin dać się ponieść mocnemu uczuciu strachu, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. Brak w dzisiejszych czasach dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to przeważnie utrata zatrudnienia, niestabilność finansowa czy problemy zdrowotne. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których ciało wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. Nie bez powodu bajki braci Grimm czy Andersena mają na ogół tak straszny i brutalny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, iż to co dobre nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery lepiej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają serialu limitowanego lub filmu na wieczór, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy kryminałów i thrillerów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na różnych platformach streamingowych. Co warte zaznaczenia, częstokroć te seriale i filmy to adaptacje głośnych książek, jednak nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść horror lub kryminalną, konsumuje się w inny sposób niż film – spokojniej, a więc z większą uwagą. W książce każda rozmowa, dygresja bądź postać (również ta ostatniego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy na ogół niespiesznie, ale pozwala to na dokładniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli więc masz czas i kochasz czytać, daj się przestraszyć książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: