Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Chcesz zamówić literaturę młodzieżową? Wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej szybką rozrywkę w telewizji, na komputerze lub w telefonie, a po książkę zwykle sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez konieczność poznawania starszych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla rozrywki stało się dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do generalnych doświadczeń młodych ludzi

Młodzież nie powinna być skazana jedynie na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest sporo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy roztrząsają problemy i opowiadają historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała własną nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to dzieła pisane dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla nastolatków sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in fantasy, thrillery i obyczajówki. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się bezpośrednio do najprostszych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te mówią więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami czy znajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury młodzieżowej pomaga młodzieży poczuć, iż inni również przeżywają tożsame problemy przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?

Rekomendujemy oferować młodzieży inspirującą ją literaturę, bo spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z czasem przynosi multum korzyści. Osoba, która dużo czyta posiada większy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co zauważalnie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o dylematach innych ludzi w tym samym wieku to również metoda na lepsze poznanie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co kluczowe, rodzina nigdy nie powinna wyśmiewać pasji dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej sięga po opowieści o wampirach bądź superbohaterach nie mówcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu czerpać z nich przyjemność!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: